Blog
روغن گل بنفشه

روغن همه فن حریف : بنفشه!

احتمالا اکثر شما تابه حال نام گیاه بنفشه (viola) را شنیده اید.اما آیا درباره خواص آن چیزی می دانید؟اکثر ما بنفشه را به عنوان نوعی گل تزئینی و زیبا می شناسیم اما کمتر کسی است که از اعجازهای این گیاه عجیب و زیبا چیزی بداند.
برای دریافتن ارزش گل بنفشه، خواص بی شمارش وهمچنین روغن آن گیاه با ما درادامه مطلب همراه باشید.
گل بنفشه گلی است زیبا با ترکیبی از رنگ های آبی و بنفش که بیشتر در مناطق معتدل جهان می روید.این گیاه،گیاه علفی بوده که برگ هایش دراز،قلبی شکل و واقع برروی سطح زمین هستند.گل های آن منفرد،چشم نواز و غالبا بنفش و گاهی هم سفید می باشد.گل بنفشه در بهار روییده و درتابستان دیگر گلبرگی ندارد.از اشکالات گیاه بنفشه این است که درسرمای زمستان بسیار زود مورد آسیب قرار می گیرد و عمر زیادی ندارد.
گل بنفشه در اصل در شمال ایران می روید اما به دلیل اینکه امروزه به عنوان یک گیاه زینتی مورداستفاده قرار می گیرد،دراکثر خانه ها موجود است.
جالب است بدانید، درطب سنتی تمامی قسمت های گیاه بنفشه دارای خواص دارویی و مورداستفاده است.لازم به ذکر است که بنفشه مرطوب بوده و دارای طبع سرد و طعم تلخ می باشد.گیاه بنفشه دارای استفاده دارویی برای مشکلاتی همچون سردرد،میگرن،سرگیجه، درد مفاصل ،آرتروز،پارکینسون و مخصوصا برای مشکلات پوست و موی انسان می باشد.مشکلاتی همچون خشکی بیش از حد پوست،لب یا بینی ،جوش و آکنه،لک و جای جوش و حتی چین و چروک پوستی.(برای توضیح این قسمت،بخش دیگری از متن را اختصاص داده ایم که خواص بنفشه به تفصیل شرح داده شده است)
همچینین در ادبیات ایران باستان، این گل نماد فراموش نکردن و وفاداری به یکدیگر بوده است.چنانکه در اشعار مولانا می خوانیم:
باز بنفشه رسید از سوی سوسن دوتا
باز گل لعل پوش می بدراند قبا
حتی در متون و احادیث اسلامی نیز به اهمیت و جایگاه والای بنفشه اشاره شده است. حضرت امام صادق(ع):بنفشه ، مِهتر همه ی روغن های شماست حکایت بنفشه در میان روغن ها ، حکایت ما در میان مردم است و بنفشه ، خوب روغنی است ! درد را از سر و چشمان می بَرَد. روغن بنفشه جای سوختگی و زخم را از بین می برد ، سینیوزیت و سردرد را درمان می کند.همچنین امام رضا (ع) از پدر بزرگوار خویش به نقل از امام صادق(ع) می فرماید:دعا ابی بدهن فادهن به ، وقال :ادهن ، قلت :قد ادهنت ، قال :إنه البنفسج ، قلت :وما فضل البنفسج ؟ فقال :حدثنی أبی ، عن آبائه (علیهم السلام) قال :قال رسول الله (صلی الله علیه وآله) :فضل البنفسج علی الأدهان کفضل الإسلام علی سائر الأدیان؛ پدرم عطری طلبید و سر وروی خود را با آن بیالایید. عرض کردم:این چه بود؟ فرمود:روغن گل بنفشه. گفتم:آن چه خوبی ای دارد؟ فرمود:پدرم از جدم حسن و او از پدرش علی (ع) حدیث کرد که رسول خدا (ص) فرمود:برتری روغن بنفشه بر سایر عطرها و روغنها مانند برتری اسلام بر سائر ادیان است.

گل بنفشه
گل بنفشه

درنتیجه اگر شما هم از طرفداران داروهای ارگانیک و ازمخالفان قرص های شیمیایی گران قیمت هستید،پیشنهاد مابه شما این است که ادامه این مطلب را به هیچ وجه را از دست ندهید!

انواع و طرزتهیه روغن بنفشه


روغن بنفشه دارای دونوع پایه زیتون و پایه کنجد می باشد.پایه زیتون به این معنی که گل های خشک و بی ساقه بنفشه را در روغن زیتون خوابانده و به مدت طولانی یک جا قرار داده و هرچندروز یک بار ظرف را تکان می دهند که باعث جابجایی مواد می شود.سپس گل هارا از روغن دراورده،روغن را صاف کرده و چیزی که درنهایت باقی می ماند،روغن بنفشه با پایه زیتون است.پایه کنجد نیز به همین روش است،اما گل ها در روغن کنجد قرار داده می شوند.همانطور که دیدید تهیه روغن بنفشه در خانه کار خیلی سختی نیست ،اما قطعا دشواری ها و وقت گیری های خودش را دارد.بازده گل بنفشه بسیار پایین بوده و حدود هزارکیلوگرم گل بنفشه،فقط یک کیلوگرم روغن می دهد.دلیل قیمت نسبتا بالای روغن بنفشه هم همین موضوع می باشد،اما با خواص بی نظیری که از روغن بنفشه سراغ داریم، این روغن ارزش صرف هزینه را دارد.

از خواص روغن بنفشه چه می دانید؟


احتمالا اکثر شما کاربران گرامی،تصور می کنید که از فواید و خواص گیاه بنفشه باخبرید اما قطعا بعد از خواندن این مقاله شگفت زده خواهید شد.از سردرد و تب و سرگیجه گرفته تا چین و چروک پوستی و درد مفاصل و حتی تومور سرطانی! ما درادامه این مقاله تصمیم گرفتیم درباره خواص بی شمار روغن بنفشه صحبت کنیم تا خواننده های گرامی وبسایت نت اویل ازاین موضوعات ارزشمند بهره مند شوند.

خداحافظی با مشکلات پوستی با روغن بنفشه

 

درمان پوست با روغن بنفشه
درمان پوست با روغن بنفشه

روغن بنفشه تقریبا برای هرنوع مشکل پوستی ای مناسب است.از لک،جوش،آکنه ،سوختگی و خشکی گرفته تا درمان چین و چروک.
این روغنِ درنوع خود کم نظیر با خواص ضد التهابی اش قادر به درمان هرگونه قرمزی پوست،پوست تحریک شده یا ملتهب ناشی از آکنه می باشد.خواص ضدعفونی کننده و ضدمیکروبی آن به پاکسازی پوست و ازبین بردن باکتری های روی آن کمک می کند،خاصیت مرطوب کنندگی اش به رفع خشکی پوست کمک کرده و دریک کلام یک مسکن عالی برای پوست های مشکل دار است.همچنین حدیثی از امام رضا (ع)دراین موضوع آورده اند:إمام رضا علیه‏السلام در این باره می فرماید:إذا أرَدتَ ألاّ یَظهَرَ فی بَدَنِکَ بَثرَةٌ ولا غَیرُها ، فَابدَأ عِندَ دُخولِ الحَمّامِ بِدُهنِ بَدَنِکَ ، بِدُهنِ البَنَفسَجِ ؛ اگر می‏خواهی که در بدنت جوش و جز آن رُخ ننماید ، هنگام در آمدن به حمّام ، چرب کردن بدن خود را به روغن بنفشه ، آغاز کن.

پس چرا به جای استفاده از داروهای پوستی گران قیمت که سرشار از مواد شیمیایی مضر و عوارض مختلف می باشد،از روغن بنفشه ی طبیعی ، خالص و درعین حال معجزه آسا استفاده نمی کنید؟

روغن بنفشه و خداحافظی با استامینوفن!

 

درمان درد مفاصل با روغن بنفشه
درمان درد مفاصل با روغن بنفشه

حتما برای خودتان یا اعضای خانواده تان اتفاق افتاده که شب از دردمفاصل خواب به چشمتان نیامده باشد.اگر شما هم دچار چنین احساسی شده اید،بهتر است یک بار روغن بنفشه را امتحان کنید.این روغن با داشتن ترکیبات ضدالتهابی، برای سفتی ودرد مفاصل یا دردهای عضلانی مثل آرتروز،نقرس ،روماتیسم مانند آبی بر روی آتش عمل می کند.البته تداوم در استفاده از آن نیز شرط بهبود است.همچنین روغن بنفشه گردش خون را درناحیه موردنظر افزایش داده که باعث کاهش درد و ناراحتی می شود.
و یک خبر خوش برای میگرنی ها و افرادی که با سردرد و سرگیجه دست و پنجه نرم می کنند!روغن بنفشه برای سردرد و میگرن نیز پر فایده می باشد.با ریختن یک الی دوقطره از روغن بنفشه در بینی،سردرد تاحد زیادی بهبود می یابد.امام رضا (ع)می فرمایند:ادهنوا بالبنفسج فانه بارد فی الصیف و حار فی الشتاء؛ با روغن بنفشه خود را خوشبو کنید زیرا در تابستان سرد و در زمستان گرم است.

روغن بنفشه،آرامش بخش استرسی ها

 

بهبود استرس با روغن بنفشه
بهبود استرس با روغن بنفشه

اگر از استرس،تنش های روحی وفکروخیال خسته شده اید باید بدانید که روغن بنفشه یک راه حل مناسب برای کاهش تنش، اضطراب ،خستگی و استرس ناشی از هرعاملی می باشد.سردرد و میگرن نیز خود ازعواقب اضطراب هستند که بااستفاده از روغن بنفشه هردوی این دو مشکل رفع خواهدشد.اما این روغن برخلاف داروهای ارامش بخش دیگر اعتیاداور نبوده و هیچگونه عارضه منفی ای ایجاد نمی کند.

روغن بنفشه برای سرماخوردگی

 

درمان سرماخوردگی با روغن بنفشه
درمان سرماخوردگی با روغن بنفشه

روغن بنفشه دارای خواص ضداحتقان و خلط آور است،یعنی به شل کردن مخاط و خلط اضافی موجود دربینی و دستگاه تنفسی شما کمک شایانی می کند.درنتیجه به رفع گرفتگی کمک کرده و باعث راحتی تنفس می شود.
بنابراین روغن بنفشه می تواند در درمان سرماخوردگی،آلرژی، برونشیت و تنگی نفس مفید باشد.به این منظور،می توانید روغن بنفشه را در دفیوزر یا اب جوش ریخته و بخار آن را استنشاق کنید.

روغن بنفشه برای درمان بی نظمی خواب

 


مشکلی که درآن افراد در به خواب رفتن،مدت مناسب در خواب ماندن وبیدارشدن مشکل دارند ،کم خوابی یا بی خوابی گفته می شود.خواب شبانه ی با کیفیت ضامن سلامت همه ارگان های بدن و فعالیت روزانه ی مناسب ما می باشد.کسانی که ازمشکل بی خوابی رنج می برند، دچار مشکلات متعددی از جمله تندخویی،بی حوصلگی،اضطراب،افسردگی و… می شوند.برای درمان این دست مشکلات قرص های خواب آور و آرامش بخش فقط یک درمان موقتی می باشد که با استفاده طولانی مدت از آن ها،مشکل حتی بدتر هم می شود.اما جای نگرانی نیست. روغن بنفشه به جای داروهای خواب آور عارضه آور عمل کرده و به راحتی عملکرد خواب شما را بهبود می بخشد.

تقویت قوای جنسی با روغن بنفشه


نداشتن آرامش،عدم اعتماد به نفس،اضطراب و تنش های هیجانی همگی برروی بی میلی جنسی تاثیر می گذارد.راه های شیمیایی مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد اما هیچ یک نمی تواند به قطعیت وراحتی روغن بنفشه باشد.روغن بنفشه می تواند غیرمستقیم بر میل جنسی افراد نیز تاثیر بگذارد.به این صورت که این روغن باعث آرامش ،کاهش اضطراب و کاهش تنش های هیجانی شده و درنتیجه روی قوای جنسی تاثیر مثبتی می گذارد.برای استفاده نیز کمی روغن بنفشه را داخل دفیوزر بریزید تا درهوا پخش شود ، به این صورت عاطفه و میل جنسی شما به همسرتان برانگیخته خواهد شد.

برخی از سایر خواص روغن بنفشه:


 • درمان سینوزیت
 • درمان بواسیر
 • درمان پارکینسون
 • درمان لرزش دست و پا
 • درمان خشکی بینی و لب
 • گرم کردن مغز و ترمیم ضایعات مغزی
 • درمان سکته مغزی و کما
 • درمان تشنج
 • درمان فلجی ناشی از اختلالات مغزی
 • درمان ام اس
 • خواب آور
 • ضد التهاب و درمان کننده رماتیسم
 • رفع التهاب کلیه و مثانه
 • ضد تومور
 • قابل استفاده برای درمان سرطان ریه و پستان
 • کاهش فشارهای عصبی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش فشار خون

طریقه مصرف روغن بنفشه:


 • برای تنگی نفس

می توانید چندقطره روغن بنفشه را به دستگاه بخور یا به یک ظرف آب جوش اضافه کرده و از بخار خوشبوی آن تنفس کنید.

 • برای بهبود دردعضلات و مفاصل

شما می توانید چندقطره روغن بنفشه را به آب درون وان خود اضافه کرده و درآن دراز بکشید‌.همچنین می توانید روغن بنفشه و روغن اسطوخودوس  و روغن بادام شیرین را مخلوط کرده و یک روغن ماساژ برای خود بسازید.

 • برای مراقبت های پوستی

می توانید ،به نسبت مساوی روغن بنفشه را با یک روغن حامل مثل روغن نارگیل یا روغن جوجوبا ترکیب کرده و به پوست خود بمالید.یا به محصولات مراقبت پوستی خود چندقطره روغن بنفشه اضافه کنید.

 • برای افزایش قوای جنسی

شما می توانید ۲ قطره روغن بنفشه،۲ قطره روغن یاسمن را در دستگاه دفیوزر خود ریخته و کنار تختتان بگذارید.

 • برای عطر درمانی

شما می توانید چندقطره روغن بنفشه راداخل دستگاه بخور خود ریخته و برای کاهش اضطراب و القای آرامش آن را استشمام کنید تا باعث ارامش شما شود.

 • عوارض و مشکلات احتمالی

روغن بنفشه یک روغن سبک و ملایم بوده و خطری برای استفاده کننده ندارد.اما مثل هرروغن دیگری باید با آن تست حساسیت انجام داد تاازنداشتن حساسیت به آن مطمئن شویم.

 • مصرف برای زنان باردار و شیرده:

اینگونه افراد قبل از استفاده از هرگونه  روغن گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنند.


کلام آخر

دراین مطلب قصد معرفی شما با روغن بنفشه،از پایه و اساس تا خواص آن را داشتیم.همانطور که دیدید،این روغن بسیار باارزش می تواند به راحتی جای بسیاری از داروهای شیمیایی مضر را گرفته و جزئی از زندگی ما گردد.اما تنها شرط اثرگذاری آن استفاده مداوم و اصولی از این روغن می باشد.امیدواریم که این مقاله برای شما خواننده گرامی مفید بوده باشد.درصورت تمایل نظرات و تجربیات خودتان را در قسمت نظرات گذاشته تا بقیه کاربران سایت نت اویل نیز از آن بهره مند شوند.

 

منابع


Namnak.com
Wikipedia.org
Chetor.com

 

نظر خود را ارسال کنید

مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0